Aktualności |

Informacje prasowe
 • Pięć prototypów maszyn o niedostępnych dotychczas na rynku parametrach i właściwościach

  Pięć prototypów maszyn o niedostępnych dotychczas na rynku parametrach i właściwościach 15 listopada 2022

  FIAB Spółka z o.o. Bronisław Koziołkiewicz Sp. k. jest firmą technologiczną, która w celu utrzymania pozycji lidera na światowym rynku producentów zgrzewarek wysokiej częstotliwości, rocznie wdraża do produkcji 1-3 prototypowych rozwiązań, umożliwiając tym samym Spółce rozbudowę oferty produktowej, a także obecność w coraz szerszych obszarach przemysłu.

  Na szczególną uwagę zasługują maszyny nowatorskiej konstrukcji opracowane i wdrożone do produkcji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (POIR 2014-2010) pn. Opracowanie innowacyjnych maszyn nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych: PVC, silikon, teflon, etylen, wykorzystujących energię elektromagnetyczną (POIR.01.01.01-00-0012/15). W wyniku przeprowadzonych badań przemysłowych oraz prac rozwojowych, przy współudziale m.in. Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej oraz współpracujących przedsiębiorstw wypracowano aż pięć prototypów maszyn o niedostępnych dotychczas na rynku parametrach i właściwościach.  W poniższym artykule przybliżymy modele dwóch z nich:

  – maszynę FIAB 960 w obudowie ramowej z generatorem lampowym o częstotliwości roboczej 27,12MHz z możliwością swobodnego stosowania generatora tranzystorowego wraz z automatycznym nadążnym układem regulacji mocy;

  – maszynę FIAB 360 w obudowie ramowej wyposażonej w generator wysokiej częstotliwości
  o częstotliwości roboczej 40,68MHz;

  FIAB 960 jest mobilną zgrzewarką pojemnościową, której przeznaczeniem jest trwałe łączenie tworzyw sztucznych takich jak: miękkie PVC, polimery EVA, PU itp. Proces zgrzewania odbywa się przy udziale energii wysokiej częstotliwości (W.CZ.). Przesyłanie energii zaczyna się od generatora lampowego W.CZ. o częstotliwości roboczej 27,12MHz ± 0,6%, która następnie przechodzi przez automatyczny układ dopasowujący, docierając do zgrzewanego materiału. Maszyna FIAB 960 może być wyposażona w generator o mocy od 10kW do 22kW i narzędzie zgrzewające o długości do 2000mm. Proces zgrzewania pozwala na prawidłowe wykonanie zgrzewu przy wykorzystaniu dwóch istotnych parametrów: (1) właściwie dostrojonej energii wysokiej częstotliwości, która podczas przemieszczania się cząsteczek (zgodnie z kierunkiem pola) wytwarza ciepło wewnątrz przylegających do siebie warstw materiałów oraz (2) równomiernie rozłożonego nacisku pomiędzy anodą (narzędziem) a katodą (stołem roboczym) zarówno w czasie zgrzewania jak i podczas chłodzenia.

  Maszyna, oprócz w/w parametrów funkcjonalnych, charakteryzuje się także  łatwym dostępem do podzespołów. oraz możliwością  montażu dodatkowego osprzętu, miedzy innymi laserów wskazujących  linie zgrzewu, uchwytu na rolkę z dodatkowym materiałem, platformy jezdnej, czy paneli operatorskich  na regulowanym ramieniu.

  FIAB 960 zgrzewarka welding machine for pvc welder hf high frequencyDrugim równie ciekawym rozwiązaniem jest maszyna FIAB 360. Jest to najmniejsza zgrzewarka wysokiej częstotliwości, jaką opracowała dotychczas Firma Fiab. Maszyna została zaprojektowana w odpowiedzi na potrzeby Klientów do  wykonywania małych powierzchniowo zgrzewów i została wyposażona w elektrodę o maksymalnej długości do 200mm. Elementem wyposażenia dodatkowego jest stół, który można zastąpić elektrodą kształtową i wykonać zgrzew 3D, obrotowa elektroda górną i dolna, koła jezdne do łatwego przemieszczania maszyny oraz autorski harmonogram zgrzewania, który pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie prądu zgrzewania w trakcie trwania procesu. Model FIAB 360 jest przystosowany do pracy z generatorem lampowym W.CZ. o częstotliwości roboczej 27,12MHz ± 0,6%, oraz o częstotliwości roboczej 40,68MHz ± 20 kHz i mocy 3kW.

FIAB 360 high frequency welder welding zgrzewarka machine

Opracowywane w ramach zaawansowanych koncepcji kadry B+R prototypy maszyn i urządzeń odznaczają się szeregiem ulepszonych cech użytkowych i znacząco przewyższają produkty substytucyjne (m.in. charakteryzują się zwiększoną wydajnością, skróconym czasem cyklu zgrzewania, wyższą stabilnością procesową zgrzewarek, wydłużoną żywotnością, ograniczeniem emisji pola elektromagnetycznego emitowanego przez urządzenia, mniejszą masą i tym samym swobodniejszym dostępem do istotnych obszarów maszyn dla służb technicznych, itp.) Wytworzenie innowacyjnych rozwiązań uwzględniających oczekiwania klientów w zakresie wydajności połączonej z redukcją zużycia energii, podniesieniem bezpieczeństwa użytkowania, jak również lepszego wykorzystania znanych obecnie materiałów z tworzyw sztucznych – jest dla Spółki priorytetem, tym bardziej, że Klientami FIAB są firmy produkcyjne zlokalizowane na całym świecie.

 

Powrót

Kontakt

FIAB Sp. z o.o. Bronisław Koziołkiewicz Sp. k.
Wrocław 54-615
ul. Rakietowa 38
POLSKA

NIP 8942999829
KRS 0000357875
REGON 021278590
BDO 000072061

  Administratorem Państwa danych osobowych jest FIAB Sp. z o.o. Bronisław Koziołkiewicz sp.k. adres: Wrocław 54-615, ul. Rakietowa 38. Państwa dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytania. Więcej na temat przetwarzania danych osobowych przez administratora znajdziecie Państwo w naszej

  Polityce Prywatności