Aktualności |

Informacje prasowe
 • Zgrzewarki nie tylko wysokiej częstotliwości

  Zgrzewarki nie tylko wysokiej częstotliwości 15 listopada 2022

  FIAB Spółka z o.o. Bronisław Koziołkiewicz Sp. k. jest firmą technologiczną, która w naturalny sposób opiera swój rozwój o badania naukowe i tworzenie nowych produktów. Jednym z przykładów tego podejścia jest wprowadzenie do seryjnej produkcji firmy, innowacyjnych maszyn do łączenia tworzyw sztucznych zaprojektowanych w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnych maszyn nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych: PVC, silikon, teflon, etylen, wykorzystujących energię elektromagnetyczną” współfinansowanego z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój Oś priorytetowa I „Wsparcie prowadzenia prac B+R przedsiębiorstw, Działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” tzw. „szybka ścieżka”.

  W ofercie produktowej firmy FIAB dotychczas znaleźć można było maszyny, które do łączenia tworzyw sztucznych wykorzystują energię wysokiej częstotliwości. W ramach projektu postanowiono natomiast wypracować także nowe rozwiązania, które pozwolą zgrzać różne tworzywa sztuczne bez jej użycia.  W grupie nowo zaprojektowanych i wdrożonych do produkcji maszyn z tej serii należą:

  FIAB GP – przeznaczona do zgrzewania materiałów na bazie polimerów PTFE (teflonu). Proces zgrzewania polega tutaj na rozgrzaniu płyty grzejnej, która znajduje się po obu stronach zgrzewanego materiału. Następnie należy zapewnić docisk powierzchniowy, który zapewni trwałe połączenie materiału po jego przejściu ze stanu plastycznego do stanu stałego. Ze względu na wysokie temperatury prowadzonego procesu, w maszynie zastosowano płytę chłodzącą, mającą na celu obniżenie temperatury powstałego połączenia w możliwie najkrótszym czasie. Ze względu na zastosowane narzędzie do zgrzewania, tego typu proces powszechnie określa się zgrzewaniem gorącą płytą. Maszyna jest zbudowana z 5 zespołów głównych, tj.: obudowy, prasy, stołu, pulpitu sterowniczego, układu chłodzenia. Dodatkowym atutem tego modelu jest możliwość zaprojektowania maksymalnie otwartej obudowy, a tym samym zmniejszenie jej masy oraz uzyskanie łatwiejszego dostępu do poszczególnych podzespołów maszyny. Maszyna została zaprojektowana do pracy w trybie stacjonarnym, jednak dla ułatwienia jej transportu na hali produkcyjnej zastosowano koła transportowe z możliwością blokowania. Model FIAB GP pozwala na wykonanie połączeń zgrzewanych o wymiarach 120×1200 na dużych powierzchniach materiałów. Przykładem zastosowania dla tej maszyny mogą być np.: procesy produkcyjne hal namiotowych i banerów informacyjno-reklamowych wykonanych z tkanin szklanych nasączanych PTFE, itp.

  PTFE welder welding machine

  Drugą maszyną w tej grupie jest maszyna FIAB IMP 3200, która została zaprojektowana do zgrzewania materiałów termoplastycznych za pomocą taśmy rezystancyjnej. W jednym cyklu maszyna może wykonać zgrzew aż do 3200mm. Zgrzewanie impulsowe polega na przepływie prądu elektrycznego przez materiał oporowy, co powoduje jego nagrzewanie. Folia ułożona na listwie z taśmą oporową uplastycznia się, jest dociskana od góry profilem i po schłodzeniu tworzy mocny zgrzew. Ciepło dostaje się bezpośrednio do miejsca spojenia z elementu grzejnego. Element nagrzewający posiadający małą pojemność cieplną, pod wpływem krótkotrwałego przepływu prądu elektrycznego szybko się nagrzewa, a po odłączeniu prądu następuje jego schłodzenie.

  Metodą impulsową można zgrzewać folie jednostronnie o grubości maksymalnej 2 milimetrów, a przy zgrzewaniu dwustronnym do 5 milimetrów. FIAB IMP 3200 może składać kieszenie i łączyć tkaniny na bazie tworzyw termoplastycznych w półautomatycznym procesie bez stosowania dodatkowych lepiszczy. Wielkość kieszeni jest regulowana w zakresie od 10 do100mm. Maszyna może być także wykorzystywana do łączenia tkanin, tuneli lub taśm wzmacniających. Duży obszar roboczy zgrzewarki impulsowej pozwala na spajanie wielkogabarytowych produktów. Możliwe jest też zgrzewanie kilku produktów jednocześnie (tzw. serią), układając produkty pojedynczo na całej przestrzeni grzejnej.

  Maszyna FIAB IMP 3200 jest dedykowana do łączenia markiz, rolet, ekranów i billboardów. Szerokość zgrzewu może być dostosowana do wymagań Klienta. Baza taśm oporowych, które mogą zostać użyte w przedmiotowej zgrzewarce mieści się w zakresie od 1 do10mm, a szerokości zgrzewów jakie możemy uzyskać są równe: 1; 1,5; 2; 3; 4; 5; 6; 8; 10mm.

  Prosta obsługa i intuicyjny interfejs zapewniają łatwość otrzymywania poprawnych zgrzewów oraz umożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału maszyny. Do magazynowania materiału w strefie pracy, zainstalowane zostały koryta materiałowe po obu stronach maszyny. Maksymalna średnica rolek mieszczących się w korytach jest równa 100mm. Celem zastosowania obustronnych koryt materiałowych jest zwiększenie ergonomii pracy i zapobieganie zabrudzeniom drogich materiałów Klientów. Małe koryto z przodu maszyny pozwala na swobodne rozwijanie, a następnie pozycjonowanie umieszczonego w niej materiału z rolki. Koryto tylnie pozwala na szybkie odbieranie zgrzanego produktu lub rozwijania materiału również z tyłu maszyny.

  PTFE welder welding machine

  Wszystkie maszyny projektowane w FIAB Sp. z o.o.  Sp. k powstają w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez Klientów i za każdym razem są inspirującym wyzwaniem dla kadry technicznej.

Kontakt

FIAB Sp. z o.o. Bronisław Koziołkiewicz Sp. k.
Wrocław 54-615
ul. Rakietowa 38
POLSKA

NIP 8942999829
KRS 0000357875
REGON 021278590
BDO 000072061

  Administratorem Państwa danych osobowych jest FIAB Sp. z o.o. Bronisław Koziołkiewicz sp.k. adres: Wrocław 54-615, ul. Rakietowa 38. Państwa dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytania. Więcej na temat przetwarzania danych osobowych przez administratora znajdziecie Państwo w naszej

  Polityce Prywatności